Дентална клиника Diamond Smile

ДЕНТАЛНА КЛИНИКА

DIAMOND SMILE ART & SPA DENTAL CLINIC

Естетична стоматология и имплантолотия

VIP отношение и конфиденциалност

contact us+359 / 887 36 30 69

contact us+359 / 888 64 49 71

BG | EN | IT

  • Начало
  • Клиника
  • Екип
  • Услуги
    • Smile Design
    • Естетична стоматология
    • Пълна промяна на усмивката
    • Циркониеви корони
    • Порцеланови фасети
    • Порцеланови фасети без изпиляване
    • Металокерамични корони. Мост
    • Порцеланови корони
    • Избелване на зъби. Професионално офис изб
    • ЗЪБНИ ИМПЛАНТИ. ИМПЛАНТОЛОГ. ИМПЛАНТНИ СИ
    • ОРАЛНА ХИРУРГИЯ
    • ЕНДОДОНТИЯ. КАРИЕСИ
    • ПРОФИЛАКТИКА. ОРАЛНА ХИГИЕНА.
    • Пародонтит и гингивит
    • ЗЪБЕН КАМЪК. УЛТРАЗВУК
    • Протези
    • ДЕТСКИ ЗЪБОЛЕКАР
  • Продукти
    • Витамини и хранителни добавки
    • УЛТРАЗВУКОВИ ЧЕТКИ за зъби PHILIPS SONICARE
  • Корпоративни клиенти
  • Дентален туризъм
  • Решени случаи
  • Видео
  • Контакти
  • Блог

БЛОГ

Зъболекарят съветва Личностно развитие. Self Мениджмънт Вдъхновение. Мотивация Книги и Мъдрост Здраве и красота Изкуство История и Археология Пътешествия Дизайн и Архитектура

Как да разбереш кой е твоят любим интериорен стил?

4/11/2017

Comments

 
Picture
Проблемът при избор на интериорен стил не идва от многообразието предложения, а от липсата на конкретен отговор на въпроса „Коя съм аз?”. Проблемът не е в многото материали и различни техники, проблемът е в самите нас и нашата невъзможност да определим себе си. Това е причината да не си останала доволна от идеите на твоя дизайнер – те просто не са отразявали теб самата, най-вероятно са отразявали нея. Аз много бързо избирам дали да си купя розов или лилав тефтер – просто отдавна си знам, че Вероник е равно на лилаво и престанах да поставям под съмнение този избор. В края на деня интериорният дизайн се свежда до чиста психология, независимо дали този факт ни харесва или не.
  1. Особено в случаите, когато нашето „Аз” е многостранно, има повече от едно определено лице, проблемът да не можем да изберем конкретен интериорен стил в обзавеждането е особено актуален. Твоето романтично „аз” ще бъде в конфликт с твоето амбициозно „аз” и тези битки за избор, тоест за надмощие, ще се печелят от различно твое „аз” в различни етапи от твоя живот, а в краткосрочен план – според властващото в момента настроение. Тук е валиден примерът с облеклото, което е подвластно на текущите ни емоции, само че интериорите, по финансови и времеви съображения, не може да се възприемат като облекло.
  2. В помощ на твоите избори винаги викай функцията, не психоанализата. Дори и да не можеш да отговориш на въпроса коя си ти и какво точно обичаш, към какво се стремиш и как искаш да се чувстваш в една или друга стая от дома си, ти имаш насреща си неоспоримата госпожица Функция, която много често ще сведе емоционалния избор до рационален. Да се върна на примера с моите тефтери от точка едно. Ако купувам тефтер, който искам да използвам у дома, за себе си, докато уча и си водя записки от различни лекции, то, да – аз без съмнение ще избера лилавия. Ако имам нужда да водя записки по две различни генерални теми, то ще купя и розовия, защото това ще ми позволи бързо да разграничавам кое къде съм записала. Нооо.. ако този тефтер е вещ, която вадя пред очите на клиент – било то да взема размери на обект, да си запиша нещо по нашия разговор или каквото и да е било, то аз никога няма да купя който и да е от тези цветове. Просто ще си купя златния тефтер. Той ще се възприеме еднакво добре от клиент, независимо дали е мъж или жена, ще изглежда еднакво стилно и аз няма да изпадна в положение да приличам на розово барби на строителен обект. Ситуация, която само думата „парадокс” би описала добре. Същото е и с интериорите – може да харесваш две тотални противоположности – романтични стилове и модерен минимал, но когато става въпрос за собствената ти спалня, вероятно ще избереш романтичния стил, а ако обзавеждаш офиса си – е, романтиката няма много място там, освен ако романтиката не е сърцето на твоя бизнес.

Интериорният стил трябва да кореспондира с нашите собствени емоции. Общо взето, домът е израз на твоята същност. И ако тази същност е многостранна, многолика и заредена със стотици противоположни емоции, то нека да е така. Еклектика е новото име на интериорния дизайн, въпреки, че в България пълният смисъл този израз все още остава неразбран.

И сега, аз предлагам да загърбим психологията и психоанализата, техните техники и методи как да разберем себе си, пък и разказвах тук за някои от тях. Също, да оставим на страна тестовете в нета, които определят твоя интериорен стил според това дали обичаш моркови или краставици, коприна или вълна. Да оставим на страна и учебниците, които обвързват интериорния стил с конкретен характер.

Предлагам да се фокусираме върху теб самата и аз имам най-простата техника как да разбереш кой е твоят любим интериорен стил! Толкова е проста, че дори тестът с морковите ще ти изглежда сложен.

Тези три стъпки ще ти помогнат ефективно да определиш своя любим интериорен стил. Веднъж завинаги.

01 | Определи функцията и емоцията

Защо това е първата ми стъпка ли? Защото функцията е определяща за дизайна. Защото функцията определя емоцията. Това конкретно означава да извадиш един лист, да го разграфиш на 4 колони. В колона №1 попълни всички помещения. В колона №2 определи всички функции, които ще имат твоите помещения. Ето пример:

  1. Кухня. Ще готвя дори повече от Джейми Оливър. Но пък и искам най-сетне да почна да готвя здравословно. Е, и сладкишите на Дона Хай не са за пренебрегване.
  2. Трапезарията. Ще се храня там всяка вечер. Понякога с приятели. Ще си чета там блога на Вероник всяка събота сутрин с чаша ароматно кафе. Ще използвам голямата маса за шиене.
  3. Спалнята. Да, ще прекарвам повечето нощи там. Ще се гримирам там. Ще се преобличам там.
  4. Домашен офис. Ще покоря Света от там.
  5. Хола. Е, там ще е пълен екшън. Вероятно.
  6. Банята. Това ще е моят спа център, какво ще правя там, само аз ще си го знам.

Това разбира се е примерен списък с функции. Но те определят емоцията, която искаш да вложиш в едно пространство. А емоцията на свой ред ще определи дизайна.

Ето как да продължиш този списък – попълни емоцията срещу функцията, в колона №3.

  1. Кухня. Никакво място за отчаяние. Екшън до последно. Ножове и марули ще хвърчат докато се науча. (Примерно.)
  2. Трапезария. Искам спокойствие и тишина. Искам усещане за лукс като в петзвезден ресторант.
  3. Спалня. Искам да попадна друг свят. Светът на тайнствените вълшебства от сънищата. Светът на приказките. Светът на мечтите.

… и така до последното квадратно сантиметърче в твоя дом…

Ако гледаме този списък и тези конкретни емоции и функции, вече става ясно че дизайнът в спалнята няма да е този от кухнята. Едното място ще трябва да е приказно спокойно, другото да стимулира екшън героя в теб. Разбира се, това е според този списък.

Това значи ли, че може дизайнът в кухнята да е по-различен от дизайна в спалнята? О, да, значи точно това. Няма правила, които да казват, че целият дом трябва да е подчинен на един единствен стил. Всяка зона трябва да е подчинена на главната си емоция. Различни емоции, различен стил.

При това не говорим за стил, описан в учебниците. Стилът, който ти асоциираш с конкретната искана от теб емоция. Ако по някаква невероятна причина асоциираш романтичния Шаби Шик с екшъна от кухнята на Джейми Оливър, така да бъде. Асоциацията е твоя. Домът е твой.

Просто следвай собствените си асоциации.

Когато имаш това вече ще е лесно да знаеш, че в трапезарията искаш бляскав луксозен полей, а в спалнята ще искаш нещо романтично, излязло сякаш от причудлива рисунка на книжка с детски приказки. Десетте лампи, между които се чудеше станаха ли вече една?

Този дом ще ти позволи да проявиш многото лица, които имаш. Защото ти ще си определила своя собствен уникален стил, който ще отбележиш в колона №4, следвайки упражнението което идва сега.

02 | Тръгни от общото към частното, не обратното

Мисля, че е грешка да скиташ по магазини и борси 3 години. Вървиш от малкото към голямото. А трябва да вървиш в обратната посока. От общото към частното. Как ще знаеш кой е правилният детайл, когато нямаш общата концепция? Прекарай малко време пред компютъра, или със списания в ръка, изгради генералната концепция. Тогава скитосвай.

Аз имам 2 упражнения за теб.

Първото ми упражнение се фокусира върху избор на интериорен стил. И е лесно като да си налееш чаша вода.

Избери 5, 10 или ей богу ти знаеш колко любими снимки с любими интериори. Снимки, които ти смяташ за превъзходни. Ако избираш стил за спалнята, избери само спални с различни обзавеждания и цветове. Ако правиш това упражнение за кухнята – избери снимки на кухни. Не мисли за бюджет, не мисли за нищо, освен за това дали ти харесва или не.

Избери ги и им дай номерация с букви или с числа.

Принтирай ги и ги сложи на бюрото си, залепи ги на вратата на гардероба, или ги сложи в папка на компютъра си. Дай си срок за изпълнение на това упражнение, защото за теб това няма да е лесно. Например 10 дни. Ако имаш нужда от месец, нека бъде месец.

Сега, всеки път когато попаднеш на тези снимки, опитай се това да бъде поне веднъж на ден, избирай една от тях. И си го записвай. Така както аз хващам тефтера с лилавите кожени корици в книжарницата, така и ти си избирай по една картинка. Инстинктивно, първосигнално, без да мислиш, без да си поправяш мнението. Играй честно. Записвай номера на снимката всеки път.

В края на сложения срок просто преброй резултатите. Толкова е лесно. Твоят стил е стилът с най-много посочвания. Това е този стил, който извън всякакво рационално съмнение ти може да наречеш своя любим стил. Упражнението продължава с дни, защото те поставя на избор в различни емоционални състояния и през различни периоди от твоя ден. Ако в различни състояния ти посочваш една и съща спалня от набора с картинки всеки или почти всеки път, то извън всякакво съмнение можеш да си сигурна, че това е твоят стил.

Отбележи си номера на картинката в колона 4 от твоя списък, сравни още веднъж дали емоцията съвпада с асоциацията и направи упражнението за следващите помещения.

Второто ми упражнение е описано тук и по същество представлява ти сама да си съставиш свой собствен дизайнерски борд. Сама да съставиш собствения си стил, помещение по помещение.

Едва когато имаш ясна генерална концепция какво искаш да бъде, едва тогава може да се качиш в колата и да поемеш към изпълнението и конкретен избор на обзавеждане. Да?

Всъщност, изборът вече ще е направен, от теб ще се иска просто да реализираш концепцията си.

03 | Запази спокойствие и постоянство

Да направиш избор, който е обвързан с финансова инвестиция, при това такава, в която да си сигурна следващите 10 години, не е лесно и ти ще поставиш под съмнение горните упражнения. Аз знам това. Поне няколко пъти ще се изкушиш да ги поставиш под съмнение. Или приятелката ти ще направи това вместо теб, или някой друг. Ще се питаш дали тези хиляда лева за диван наистина са това, което си решила преди месеци в теоретично упражнение. Дали все още не избързваш, дали може би другата седмица … Не, не тръгвай по този път.

Но тъй човекът е устроен,

че без беди е неспокоен.

Ако ги няма, то тогава

нарочно сам си ги създава.

– Робърт Бърнс

При това нашата природа не се е променила и тези думи са валидни дори 200 години след като са писани. Затова е и моят съвет.

Довери се на себе си, запази спокойствие и бъди последователна. Съхрани доверието си в първоначалния си избор. Той е най-добрият избор. Той е твоят избор. Този, който отразява твоето истинско „аз”, дори и ти да не го познаваш все още.

Спазвай избора си, не се влияй от случайни реплики, съвети и странични хрумвания. Бъди последователна, стъпка по стъпка реализирай избраната концепция. Не променяй в бързината онова, което ти си избрала в момент на откровение със себе си. 3-те години ще станат 30. А ти искаш да живееш истински сега, нали?

Както винаги, благодаря на всички ви, че четете и споделяте моя блог. Вие сте страхотни!

Снимки: shopmodmint.com | Fashion Illustrations

Източник: http://veroniquevecco.com

Сподели в:

Comments

    Мисъл на деня

    Picture
    Изтегли

      Получавайте избрани статии

    Абонирайте се
    Picture
    Купете сега
    Picture
    Очаквайте скоро

    RSS Feed

    Харесайте ни в Facebook
    Дентална клиника Diamond Smile
    Picture
Picture
ИЗТЕГЛЕТЕ
Следвайте ни:

Работно време:
Само със записани часове


+359 / 887 36 30 69
+359 / 888 64 49 71


Зъболекари в София – център
Начини на плащане:
Picture
Контакти:
Дентална клиника
Diamond Smile
ул. Царибродска 90, ет.1 на ъгъла с бул.Тодор Александров

www.diamond-smile.net

Услуги:
Пълна промяна на усмивката
Циркониеви корони
Порцеланови фасети
Порцеланови корони
Избелване на зъби
Металокерамика мост
Зъбни импланти

Естетична стоматология
и имплантология

ВИП отношение и конфиденциалност

ART&SPA DENTISTRY
  • Начало
  • Клиника
  • Екип
  • Услуги
  • Продукти
  • Корпоративни клиенти
  • Дентален туризъм
  • Решени случаи
  • Видео
  • Контакти
  • Блог
© Copyright 2009 - Всички права запазени. Цялото съдържание на този уебсайт е защитено от Закона за авторското право и сродните му права с всички запазени права и законови последици. 
Условия за ползване | Политика за поверителност | Политика за бисквитки
  • Начало
  • Клиника
  • Екип
  • Услуги
    • Smile Design
    • Естетична стоматология
    • Пълна промяна на усмивката
    • Циркониеви корони
    • Порцеланови фасети
    • Порцеланови фасети без изпиляване
    • Металокерамични корони. Мост
    • Порцеланови корони
    • Избелване на зъби. Професионално офис изб
    • ЗЪБНИ ИМПЛАНТИ. ИМПЛАНТОЛОГ. ИМПЛАНТНИ СИ
    • ОРАЛНА ХИРУРГИЯ
    • ЕНДОДОНТИЯ. КАРИЕСИ
    • ПРОФИЛАКТИКА. ОРАЛНА ХИГИЕНА.
    • Пародонтит и гингивит
    • ЗЪБЕН КАМЪК. УЛТРАЗВУК
    • Протези
    • ДЕТСКИ ЗЪБОЛЕКАР
  • Продукти
    • Витамини и хранителни добавки
    • УЛТРАЗВУКОВИ ЧЕТКИ за зъби PHILIPS SONICARE
  • Корпоративни клиенти
  • Дентален туризъм
  • Решени случаи
  • Видео
  • Контакти
  • Блог